Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 28 lutego 2024

Reprezentacja Danii rywalem Polek

Reprezentacja Danii będzie inauguracyjnym rywalem Polek w ramach kwalifikacji do turnieju EHF EURO 2024. Mecz odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej RCS w Lubinie w środę 28 lutego. Rywalki to obecnie drugi zespół Europy i trzecia ekipa świata, ale Biało-Czerwone będą chciały zrewanżować się Dunkom za grudniową porażkę w trakcie Mistrzostw Świata 2023.

Reprezentacja Polski kobiet przystępuje do gry o awans na Mistrzostwa Europy 2024. Biało-Czerwone trafiły do Grupy 8, w ramach której zmierzą się z rywalkami z Danii oraz Kosowa. Pierwszym kwalifikacyjnym rywalem Polek będą Dunki.

Historycznie rzecz biorąc, jest to jeden z najbardziej utytułowanych żeńskich zespołów narodowych. Reprezentantki Danii to aktualne wicemistrzynie Europy z 2022 roku oraz trzecia drużyna świata z 2023 roku, a w przeszłości mistrzynie świata (1997), trzykrotne mistrzynie olimpijskie (1996, 2000, 2004) i trzykrotne mistrzynie Europy (1994, 1996, 2002). Co więcej, podczas gdy polskie szczypiornistki stoją przed szansą na dziewiąty w historii, a szósty z kolei występ w ramach czempionatu Starego Kontynentu, Dunki wystąpiły do tej pory w każdej z piętnastu edycji Mistrzostw Europy!

Dla Biało-Czerwonych środowe spotkanie będzie początkiem zmagań w ramach kwalifikacji do ME 2024. Dunki natomiast mają już za sobą pierwsze starcia. Jeszcze w październiku ubiegłego roku dwukrotnie zmierzyły się z Kosowiankami. W obu przypadkach triumfowały Dunki, pewnie zwyciężając wynikami 44:17 (u siebie) i 40:19 (na wyjeździe). W pierwszym meczu siedem bramek zdobyła Kristina Jörgensen, w drugim ośmiokrotnie trafiła Elma Halilcevic.

Teraz Dunki dwukrotnie zmierzą się z Polkami. Pierwsza odsłona rywalizacji zaplanowana jest na środę 28 lutego na godz. 19.00. Areną zmagań będzie Hala Widowiskowo-Sportowa RCS w Lubinie. Bilety zostały wyprzedane. Do rewanżu dojdzie kilka dni później, kiedy w sobotę 2 marca Biało-Czerwone udadzą się do Ballerup (początek meczu o godz. 16.00).

Obie reprezentacje z pewnością bardzo dobrze pamiętają swoje ostatnie starcie. Polki i Dunki miały okazję zmierzyć się niespełna trzy miesiące temu (9 grudnia 2023 roku) w ramach fazy zasadniczej Mistrzostw Świata 2023. Spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem rywalek (32:22), które grały przed własną publicznością i do przerwy prowadziły 15:12. Sześć bramek dla reprezentacji Polski zdobyła Aleksandra Rosiak, podczas gdy dla przeciwniczek po pięć razy trafiły Trine Ostergaard Jensen i Kristina Jørgensen.

Całe szczęście, że historia i statystyki poprzednich gier pozostają wyłącznie na papierze, bo w tych zdecydowanie dominują Dunki. W dotychczasowych 48 meczach z reprezentacją Polski rywalki zwyciężyły aż 33 razy. Pięciokrotnie padł remis, a 10 razy triumfowały Biało-Czerwone.

Selekcjoner Jesper Jensen na mecze z Polkami powołał najsilniejszy możliwy skład, dzięki czemu do Lubina zawitają prawdziwe gwiazdy damskiej piłki ręcznej: bramkarka Sandra Toft, skrzydłowa Emma Friis czy rozgrywające Anne Mette Hansen i Kristina Jørgensen. Trener Jensen nie mógł skorzystać tylko z kontuzjowanych Kathrine Heindahl i Julie Scaglione. 

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: