Historia Ligowej piłki ręcznej w Polsce:

  • 1918 początek piłki ręcznej w Polsce
  • 1939 pierwsze mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Kobiet
  • 1956 powstanie ligi pod nazwą I Liga
  • 1998 zmiana nazwy na Ekstraklasa
  • 2010 zmiana nazwy na Superliga
  • 2010 pojawia się sponsor tytularny – PGNiG
  • 2019 powstanie ligi zawodowej

Mistrzowie Polski w poszczególnych latach:

  • HKS Znicz Łódź
  • AZS Warszawa
  • WiMa Łódź

1939

  • Zryw Łódź
  • AZS Warszawa
  • Zjednoczone Łódź

1946

  • Zryw Łódź
  • Cracovia
  • Dziewiarski KS Łódź

1947

  • SKS Warszawa
  • Cracovia
  • MKS Częstochowa

1948

  • Chemia Łódź
  • Spójnia Warszawa
  • Cracovia

1949

  • SKS Warszawa
  • Związkowiec Łódź
  • Stal Chorzów

1950

  • Unia Łódź
  • Ogniowo Warszawa
  • Stal Chorzów

1951

  • Unia Łódź
  • Stal Chorzów
  • Ogniwo Kraków

1952

  • Stal Chorzów
  • Cracovia
  • AZS Warszawa

1954/1955

  • Stal Chorzów
  • Budowlani Gogolin
  • Cracovia

1955/1956

  • Cracovia
  • Stal Chorzów
  • Sośnica Gliwice

1956/1957

  • Cracovia
  • Budowlani Gogolin
  • Wybrzeże Gdańsk

1957/1958

  • AZS Katowice
  • Cracovia
  • Włókniarz Łącznik

1958/1959

  • Cracovia
  • AKS Chorzów
  • Ruch Chorzów

1959/1960

  • Cracovia
  • Ruch Chorzów
  • AZS Katowice

1960/1961

  • Ruch Chorzów
  • Cracovia
  • AZS Warszawa

1961/1962

  • Ruch Chorzów
  • Cracovia
  • AZS Warszawa

1962/1963

  • Ruch Chorzów
  • Sośnica Gliwice
  • Start Gdańsk

1963/1964

  • Sośnica Gliwice
  • Cracovia
  • Ruch Chorzów

1964/1965

  • Sośnica Gliwice
  • Ruch Chorzów
  • Cracovia

1965/1966

  • Cracovia
  • Sośnica Gliwice
  • AZS Wrocław

1966/1967

  • AZS Wrocław
  • Cracovia
  • Azoty Chorzów

1967/1968

  • AZS Wrocław
  • Cracovia
  • Azoty Chorzów

1968/1969

  • Otmęt Krapkowice
  • Cracovia
  • Sośnica Gliwice

1969/1970

  • Otmęt Krapkowice
  • Pogoń Szczecin
  • Sośnica Gliwice

1970/1971

  • Sośnica Gliwice
  • Otmęt Krapkowice
  • AZS Wrocław

1971/1972

  • Ruch Chorzów
  • AZS Wrocław
  • Otmęt Krapkowice

1972/1973

  • Ruch Chorzów
  • AZS Wrocław
  • Otmęt Krapkowice

1973/1974

  • Ruch Chorzów
  • AZS Wrocław
  • Skra Warszawa

1974/1975

  • AZS Wrocław
  • RuchChorzów
  • Skra Warszawa

1975/1976

  • Ruch Chorzów
  • Skra Warszawa
  • AZS Wrocław

1976/1977

  • Ruch Chorzów
  • Skra Warszawa
  • AZS Wrocław

1977/1978

  • AZS Wrocław
  • Ruch Chorzów
  • Skra Warszawa

1978/1979

  • RuchChorzów
  • AZS Wrocław
  • AKS Chorzów

1979/1980

  • AKS Chorzów
  • AZS Katowice
  • AZS Wrocław

1980/1981

  • AKS Chorzów
  • AZS Wrocław
  • RuchChorzów

1981/1982

  • Pogoń Szczecin
  • AZS Katowice
  • AZS Wrocław

1982/1983

  • AZS Wrocław
  • Pogoń Szczecin
  • Cracovia

1983/1984

  • Cracovia
  • SkraWarszawa
  • Pogoń Szczecin

1984/1985

  • Pogoń Szczecin
  • Cracovia
  • Ślęza Wrocław

1985/1986

  • Cracovia
  • AZS Wrocław
  • Pogoń Szczecin

1986/1987

  • AKS Chorzów
  • Cracovia
  • Start Gdańsk

1987/1988

  • AZS Wrocław
  • Pogoń Szczecin
  • Cracovia

1988/1989

  • AZS Wrocław
  • Pogoń Szczecin
  • Piocrovia Piotrków Trybunalski

1989/1990

  • Pogoń Szczecin
  • Start Elbląg
  • AKS Chorzów

1990/1991

  • Start Elbląg
  • AZS Wrocław
  • Piocrovia Piotrków Trybunalski

1991/1992

  • Pioctrovia Piotrków Trybunalski
  • AZS Wrocław
  • Start Elbląg

1992/1993

  • Montex Lublin
  • Piotrcovia Piotrków Trybunalski
  • Sośnica Gliwice

1993/1994

  • Montex Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • Piocrovia Piotrków Trybunalski

1994/1995

  • Montex Lublin
  • Sośnica Gliwice
  • MKS Zagłębie Lubin

1995/1996

  • Montex Lublin
  • Start Elbląg
  • JKS Jarosław

1996/1997

  • Montex Lublin
  • Piotrcovia Piotrków Trybunalski
  • Start Elbląg

1997/1998

  • Montex Lublin
  • Sośnica Gliwice
  • Start Elbląg

1998/1999

  • Montex Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • Start Elbląg

1999/2000

  • Lubella Montex Lublin
  • Sośnica Gliwice
  • MKS Zagłębie Lubin

2000/2001

  • Montex Lublin
  • Start Elbląg
  • Nata AZS AWFiS Gdańsk

2001/2002

  • Pol-Skone Lublin
  • Piotrcovia Piotrków Trybunalski
  • Nata AZS AWFiS Gdańsk

2002/2003

  • Nata AZS AWFiS Gdańsk
  • Bystrzyca Lubin
  • MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra

2003/2004

  • SPR Lublin
  • Nata AZS AWFiS Gdansk
  • MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra

2004/2005

  • SPR Icom Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • AZS AWFiS Gdańsk

2005/2006

  • SPR Safo Icom Lublin
  • Piotrcovia Piotrków Trybunalski
  • MKS Zagłębie Lubin

2006/2007

  • SPR Safo Lublin
  • Dablex AZS AWFis Gdańsk
  • MKS Zagłębie Lubin

2007/2008

  • SPR Asseco Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • Piocrovia Piotrków Trybunalski

2008/2009

  • SPR Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • GTPR Gdynia

2009/2010

  • MKS Zagłębie Lubin
  • SPR AZS Pol Lublin
  • GTPR Gdynia

2010/2011

  • GTPR Gdynia
  • MKS Zagłębie Lubin
  • Spr Lublin

2011/2012

  • SPR Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • AZS Politechnika Koszalin

2012/2013

  • MKS Selgros Lublin
  • MKS Zagłębie Lubin
  • GTPR Gdynia

2013/2014

  • MKS Selgros Lublin
  • GTPR Gdynia
  • Pogoń Szczecin

2014/2015

  • MKS Selgros Lublin
  • Pogoń Szczecin
  • GTPR Gdynia

2015/2016

  • Vistal Gdynia
  • MKS Zagłębie Lubin
  • Start Elbląg

2016/2017

  • MKS Perła Lublin
  • Metraco Zagłębie Lubin
  • Energa AZS Koszalin

2017/2018

  • MKS Perła Lublin
  • Metraco Zagłębie Lubin
  • Energa AZS Koszalin

2018/2019