-:-

Dodano: 13 lutego 2016

19. kolejka: MKS znów wygrywa, wielki mecz Miedziowych

MKS Selgros pokonał Energę AZS i przełamał dwumeczową serię porażek. Cenne triumfy w sobotnich meczach 19. kolejki PGNiG Superligi odniosły ponadto Ruch, Piotrcovia, Olimpia-Beskid oraz Metraco Zagłębie.

logo UKS PCM Kościerzyna

Chorzowska drużyna wykonała w sobotę ważny krok w kierunku utrzymania na parkietach PGNiG Superligi. W określanym mianem meczu „o cztery punkty” starciu z UKS PCM Kościerzyną, zawodniczki z Górnego Śląska stanęły na wysokości zadania i triumf zapewniły sobie już w trakcie… pierwszego kwadransa. Po 12 minutach rywalizacji Niebieskie wygrywały 10:1 i w pełni kontrolowały wydarzenia na parkiecie. W ich drużynie błyszczały Karolina Jasinowska (dziewięć goli) oraz młoda skrzydłowa Oktawia Płomińska, która z 10 trafieniami została najlepszą strzelczynią zawodów. Ruch dziewięciobramkową przewagę dowiózł tak do przerwy (19:10), jak i końcowej syreny (35:26), odnosząc tym samym trzecie domowe zwycięstwo z rzędu. Przyjezdne przegrały natomiast po raz dziewiąty z rzędu i do Niebieskich tracą już cztery oczka.

logo Piotrcovia

Do trzech punktów przewagę nad AZS Łączpolem AWFiS Gdańsk powiększyły z kolei zawodniczki Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Ekipa Michała Pastuszki wygrała w sobotę w Trójmieście 27:26, rewanżując się tym samym rywalkom za porażkę w pierwszej rundzie sezonu (25:26). Gospodynie sobotniego spotkania mogą mówić o sporym pechu. Podopieczne Jerzego Cieplińskiego przez ponad 40 minut były stroną dyktującą warunki gry – w 20. minucie Łączpol wygrywał 10:7, a na przerwę zszedł z zaliczką czterech goli (15:11). Tuż przed końcem zawodów gospodynie miały jeszcze jedną bramkę przewagi, ale to przyjezdne w decydującym momencie przechyliły szalę zwycięstwa na swą korzyść. Dzięki interwencjom Karoliny Sarneckiej oraz trafieniom duetu Szymańska – Kopertowska Piotrcovia odniosła cenne zwycięstwo i tylko kataklizm wyrzuci ją poza play-offy. Gdańskiej ekipie nie pomogły nawet sprowadzone w ostatnich dniach Karolina Kalska oraz Rosjanka Renata Kajumowa.

logo KPR

Dominacja gospodyń od początku do końca – tak wyglądało sobotnie spotkanie w Nowym Sączu. Po upokarzającej porażce w Chorzowie, szczypiornistki Olimpii-Beskidu tym razem rozbiły 35:24 ostatni w stawce KPR Jelenia Góra. Góralki rywalizację z Jelonką rozpoczęły od mocnego uderzenia. W 7. minucie gospodynie prowadziły już 5:0 i tak naprawdę do końca spotkania kontrolowały wydarzenia na parkiecie. KPR przed przerwą zdołał odrobić co prawda dwa trafienia straty (13:16), ale w drugiej połowie podopieczne Mirosława Saneckiego nie wytrzymały trudów rywalizacji i zostały zdominowane przez skuteczne zawodniczki nowosądeckiej ekipy. Kwadrans przed końcem Olimpia-Beskid prowadziła już różnicą 11 goli. Osiem razy do siatki KPR-u trafiła Tamara Smbatian, a o jedną bramkę mniej zanotowała młoda Aleksandra Stokłosa. Góralki dzięki wygranej poważnie zaczęły myśleć o play-offach – do ósmego Łączpolu tracą cztery oczka, ale mają też o dwa mecze więcej do rozegrania.

logo Zagłębie

Nadspodziewanie łatwe zwycięstwo na parkiecie Startu Elbląg odniosły zawodniczki Metraco Zagłębia Lubin. Podopieczne Bożeny Karkut kontynuują świetną passę – po wygranej w boju z mistrzyniami kraju, w sobotę Miedziowe rozbiły Start, jako druga drużyna w lidze wyrywając elblążankom punkty na ich terenie. Zagłębie od pierwszych minut zdominowało rywalki. Już w 6. minucie lubinianki wygrywały 5:1 i jak się później okazało, dla gospodyń była to strata nie do odrobienia. Na parkiecie szalały Joanna Obrusiewicz i Sanja Premović, a między słupkami koncertową partię rozgrywała Monika Wąż. Miedziowe zeszły na przerwę prowadząc 16:9, a tuż po zmianie stron odskoczyły przeciwniczkom na dystans 10 goli. Wygrana w Elblągu pozwoliła ekipie trener Karkut awansować na podium ligowej tabeli (skądinąd kosztem Startu). Do lidera ze Szczecina lubinianki mają już tylko dwa punkty straty.