-:-

Dodano: 7 lutego 2015

17. kolejka: Derby dla Miedziowych, triumf Piotrcovii

Szczypiornistki Energi AZS Koszalin, KGHM Metraco Zagłębia Lubin oraz Piotrcovii Piotrków Trybunalski odniosły zwycięstwa w sobotnich meczach 17. kolejki PGNiG Superligi Kobiet.

LOGO EKS Start Elbląg

Sobotnią rywalizację rozpoczęło niezwykle ciekawie zapowiadające się starcie w Koszalinie, gdzie miejscowa Energa AZS podjęła EKS Start Elbląg. Faworytem spotkania wydawały się Akademiczki, które mimo bardzo wąskiej kadry (ze składu wypadła Joanna Załoga, a Romana Fornalik nie została jeszcze zgłoszona do gry) mogły liczyć na wsparcie ponad dwutysięcznej grupy kibiców. Elblążanki na parkiet rywalek przyjechały jednak z nadzieją na zdobycie kompletu punktów, co pozwoliłoby im awansować na będące stawkę spotkania 4. miejsce w tabeli. Obie ekipy miały więc o co walczyć.

Mecz znakomicie rozpoczął się dla gospodyń, które po pięciu minutach gry i trafieniach Karoliny KalskiejPauliny MuchockiejJoanny Chmiel oraz Doroty Błaszczyk wygrywały 4:1. Radość koszalińskiej drużyny nie trwała jednak długo – Start szybko rzucił się do odrabiania strat i już w 10. minucie dzięki bramce Katarzyny Kołodziejskiej doprowadził do remisu 4:4. Do końca pierwszej połowy żadna z ekip nie zdołała wywalczyć sobie solidnej zaliczki, a prowadzenie co chwila przechodziło z rąk do rąk. Odmianę przyniósł dopiero pierwszy kwadrans drugiej połowy, który Energa wygrała 8:4, wychodząc tym samym na prowadzenie 22:17. Na parkiecie szalała Kalska, wspierana przez aktywne Aleksandrę Kobyłecką i Sylwię Matuszczyk. Start próbował jeszcze gonić wynik, ale w końcowym rozrachunku podopieczne Antoniego Pareckiego musiały uznać wyższość rywalek, które zwyciężyły 29:24.

Składy:
Energa AZS: Kowalczyk, Prudzienica – Kalska 10 (4/4; 1×2 min), Kobyłecka 5 (1/1; 2×2 min), Muchocka 2 (1×2 min), Chmiel 1, Błaszczyk 3, Garović 3, Manoila oraz Matuszczyk 5 (1×2 min) Karne: 5/5
Kary: 10 min
EKS Start: Sielicka, Kędzierska – Mielczewska, Żakowska, Sądej 4 (1×2 min), Waga 4 (2/3; 1×2 min), Jędrzejczyk 3 (1×2 min), Szymańska 5 (1/1), Aleksandrowicz 3, Grzyb 3 (0/1) oraz Kołodziejska 2 (2×2 min) Karne: 3/5
Kary: 10 min
Informacje:
Sędziowali: Damian Godzina (Tczew) – Łukasz Kamrowski (Cedry Wielkie)

LOGO KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Do stolicy Karkonoszy zawitała w sobotę ekipa KGHM Metraco Zagłębia Lubin, które dzięki wysokiej formie na początku nowego roku włączyło się do walki o 2. lokatę w tabeli. Miedziowe przed tygodniem pokonały we własnych progach Vistal Gdynia i dobrą passę chciały podtrzymać na parkiecie KPR-u. Podopieczne Bożeny Karkut stały jednak przed trudnym zadaniem, bowiem w dwóch poprzednich meczach z jeleniogórskim zespołem zanotowały porażkę i remis, a przed sobotnim meczem z ich składu wypadła dodatkowo Sanja Premović. Mimo tego lubinianki stanęły na wysokości zadania i z hali przy ulicy Złotniczej wywiozły dwa punkty.

Miedziowe długo jednak walczyć musiały o korzystny wynik. Co prawda już w 11. minucie Zagłębie wygrywało 8:4, jednak gospodynie w ciągu kolejnych ośmiu minut zdołały odwrócić losy meczu i dzięki bramkom Dominiki GrobelskiejJeleny Bader oraz Martyny Michalak prowadziły 11:10. Po chwilowym przestoju podopieczne trener Karkut wróciły do gry i jeszcze przed przerwą wypracowały sobie trzybramkową zaliczkę, którą tuż po wznowieniu rywalizacji w drugiej połowie do stanu 17:12 powiększyła Agnieszka Jochymek. Skrzydłowa Zagłębia rozegrała w sobotę znakomite zawody, aż dziewięciokrotnie wpisując się na listę strzelczyń. Dorobek Jochymek próbowała wyrównać Marta Dąbrowska, która ostatecznie rzuciła dla KPR-u osiem bramek. Jej trafienia na nic się jednak nie zdały – Jelonka ambitnie walczyła o korzystny rezultat, ale to Zagłębie zwyciężyło 29:26.

Składy:
KPR: Kozłowska, Demiańczuk – Grobelska 6 (1×2 min), Tomczyk, Buklarewicz 6 (2/3; 1×2 min), Jasińska, Oreszczuk (1×2 min), Dąbrowska 8 (0/1), Bader 3 (1/2) oraz Michalak 3 Karne: 3/6
Kary: 6 min
KGHM Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz, Tsvirko – Załęczna 2, Piekarz 1, Pałgan 4 (3/3), Obrusiewicz 4 (1/1), Paluch 4 (1×2 min), Lalewicz, Piechnik 4, Walczak 1, Jochymek 9 oraz Milojević Karne: 4/4
Kary: 2 min
Informacje:
Sędziowali: Grzegorz Christ (Bielany Wrocławskie) – Tomasz Christ (Świdnica)

23 (9)

Od porażki rozpoczęła ponowną przygodę z ławką trenerską SPR-u Olkusz Anna Niewiadomska. Prowadząca poprzednio Srebrne Lwice w sezonie 2009/10 trenerka zastąpiła w środku tygodnia Zdzisława Wąsa, pod wodzą którego SPR wywalczył zaledwie trzy punkty w szesnastu meczach. Niewiadomska już w pierwszym sprawdzianie musiała uznać wyższość rywali, którym była drużyna Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Zawodniczki Sławomira Kamińskiego przed sobotnim meczem miały na swym koncie zaledwie dwa punkty więcej od olkuszanek, ale dzięki zwycięstwu włączyły się do walki o bezpieczne miejsce w tabeli.

Piotrkowianki znakomicie rozpoczęły rywalizację w hali „Relax”, już w pierwszej połowie rozstrzygając losy spotkania. Po trzech minutach gry było 3:0, a w 12. minucie Piotrcovia wygrywała już 8:3. Pięciobramkową przewagę gospodynie zdołały utrzymać do końca pierwszej połowy, po przerwie dobijając rywalki i w 41. minucie prowadząc już 21:12. Kapitalne zawody w barwach ekipy trenera Kamińskiego rozegrały Aleksandra KucharskaStefka Agova oraz Vladislava Belmas, która w ciągu zaledwie trzydziestu minut gry zdobyła siedem bramek. Piotrcovia wygrała 30:23, rewanżując się tym samym SPR-owi za jedenastobramkową porażkę z pierwszej rundy zmagań.

Składy:
Piotrcovia: Skura, Opelt – Rol 1, Sobińska 2, Kucharska 8 (1/1; 1×2 min), Cieślak, Kopertowska 3 (2×2 min), Piecaba 1 (2×2 min), Ivanović, Jałoszewska, Nowak 1, Vl. Belmas 7 oraz Agova 7 (1/1) Karne: 4/4
SPR: Hoffman, Knapik, Wąż – Nowak, Sadowska 1 (1/1), Przytuła 6 (1/2), Wicik 3, Marszałek 7 (2/2), Postołek, Fierka 2 (1×2 min), Wcześniak 2 (1×2 min), Basiak 2 oraz Serafimovska Karne: 4/5
Kary: 4 min