Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 15 maja 2023

Gladiatory PGNiG Superligi Kobiet: znamy zwyciężczynie

Poznaliśmy szczypiornistki, które w trakcie sezonu 2022/2023 zaprezentowały się najlepiej. W ich ręce powędrowały Gladiatory, czyli prestiżowe nagrody PGNiG Superligi Kobiet. 

Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepsze szczypiornistki, które otrzymały nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwyciężczyń wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali kibice oraz same zawodniczki i sztaby szkoleniowe klubów PGNiG Superligi Kobiet. Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowane były w niej szczypiornistki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Tygodnia. Tu o zwycięstwie zdecydowali wyłącznie kibice. Gladiator dla królowej strzelczyń trafił do zawodniczki, która w trakcie sezonu rzuciła najwięcej bramek. 

Najwięcej Gladiatorów trafiło do Lubina  

Aż pięć statuetek padło łupem reprezentantek MKS Zagłębia Lubin. Dwa Gladiatory powędrowały do Karoliny Kochaniak-Sali. Reprezentantka „Miedziowych”, podobnie jak rok temu, zwyciężyła w kategorii Boczna Rozgrywająca Sezonu oraz w tej najbardziej prestiżowej – Zawodniczka Sezonu. Dwie statuetki są zwieńczeniem kolejnego świetnego sezonu w wykonaniu Kochaniak-Sali, która była motorem napędowym drużyny w drodze do trzeciego mistrzostwa Polski w ciągu trzech lat. 

Po raz czwarty z rzędu najlepszą bramkarką została Monika Maliczkiewicz. Na uwagę zasługują jej efektowane parady, świetne ustawienie w bramce i równa forma prezentowana podczas całego sezonu. 

Również po raz czwarty Środkową Rozgrywającą Sezonu została Patricia Matieli. Reprezentantka Brazyli imponowała finezją i lekkością gry. Zawodniczka „Miedziowych” nie tylko potrafi stwarzać świetne sytuacje rzutowe, ale również doskonale asystuje i czyta grę. 

MKS Zagłębie Lubin zdeklasowało rywalki, wygrywając wszystkie 28 spotkań w PGNiG Superlidze Kobiet i kończąc sezon 2022/2023 z kompletem 84 punktów. Wielka w tym zasługa Bożeny Karkut, która w Lubinie zbudowała prawdziwą maszynę do wygrywania. Praca sterniczki klubu w tym roku została doceniona Gladiatorem w kategorii Trener Sezonu. 

Trzy statuetki dla KPR-u Gminy Kobierzyce

Trzy Gladiatory powędrowały w tym sezonie do Kobierzyc, a dwie z nich trafią do gabloty Aleksandy Olek – świeżo upieczonej Obrończyni i Obrotowej Sezonu. 22-latka ma za sobą świetny sezon z równą dyspozycją zarówno w obronie jak i ataku, co czyni ją niezwykle uniwersalną obrotową. Olek coraz większą rolę odkrywa również w Reprezentacji Polski, w której zadebiutowała we wrześniu 2022. To jednak ostatni sezon Olek w Kobierzycach. Zawodniczka wraca do MKS FunFloor Lublin z którego przyszła do KPR-u. 

Skrzydłową Sezonu została Mariola Wiertelak. Wychowanka klubu z Kobierzyc była prawdziwym motorem napędowym drużyny, co dostrzegli również eksperci i kibice. Wiertelak dwukrotnie została wybrana zawodniczką tygodnia w PGNiG Superlidze oraz najlepszą zawodniczką miesiąca (grudzień 2022). 

Dublet Diany Dmytryshyn

21-letnia reprezentantka Ukrainy otrzymała dwie statuetki. Zawodniczka Galiczanki Lwów zwyciężyła w kategorii Odkrycie Sezonu oraz Królowa Strzelczyń. Dmytryshyn w tym sezonie rzuciła astronomiczną liczbę 175 bramek, o jedno trafienie poprawiając dotychczasowy rekord PGNiG Superligi Kobiet (174 bramki Magdy Balsam w sezonie 2021/2022). Zawodniczka, podobnie jak cały zespół Galiczanki Lwów, weszła do rozgrywek bez kompleksów, pokazując swój ogromny potencjał. 

Karolina Jureńczyk Wyborem Sezonu 

Na parkietach PGNiG Superligi Kobiet zasłynęła z widowiskowych rzutów z dystansu. 21-letnia Jureńczyk została doceniona przez kibiców Gladiatorem w kategorii Wybór Sezonu. Zawodniczka MKS Piotrcovii Piotrków Trybunalski przez cały sezon imponowała formą na boisku, co zostało zauważone przez Mistrzynie Polski – Jureńczyk w przyszłym sezonie zobaczymy bowiem w miedziowych barwach. 

Super Gladiator dla Marty Gęgi

Wieloletnia gra na najwyższym szczeblu rozgrywek w połączeniu z imponującymi sukcesami zaowocowała przyznaniem Super Gladiatora dla Marty Gęgi, która zdecydowała się zakończyć profesjonalną karierę. Gęga to sześciokrotna Mistrzyni Polski i reprezentantka kraju. Zawodniczka przez wiele lat była filarem zespołu z Lublina, a ostatni sezon rozegrała w barwach EKS Startu Elbląg. Superliga postanowiła nagrodzić bogatą karierę zawodniczki specjalnym Gladiatorem za całokształt dokonań. 

Lista zwyciężczyń plebiscytu Gladiatory 2022/2023

Super Gladiator – Marta Gęga

Królowa Strzelczyń – Diana Dmytryshyn, Galiczanka Lwów

Wybór Sezonu – Karolina Jureńczyk, MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Odkrycie Sezonu (do lat 23) – Diana Dmytryshyn, Galiczanka Lwów

Obrończyni Sezonu – Aleksandra Olek, KPR Gminy Kobierzyce

Skrzydłowa Sezonu – Mariola Wiertelak, KPR Gminy Kobierzyce 

Obrotowa Sezonu – Aleksandra Olek, KPR Gminy Kobierzyce 

Środkowa Rozgrywająca Sezonu – Patricia Matieli, MKS Zagłębie Lubin 

Boczna Rozgrywająca Sezonu – Karolina Kochaniak-Sala, MKS Zagłębie Lubin

Bramkarka Sezonu – Monika Maliczkiewicz, MKS Zagłębie Lubin

Trener Sezonu – Bożena Karkut, MKS Zagłębie Lubin

Zawodniczka Sezonu – Karolina Kochaniak-Sala, MKS Zagłębie Lubin

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: