Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

KPR Gminy Kobierzyce

Kup bilet
Debiut w Superlidze: 2016
www.kprkobierzyce.pl

Rok założenia: 1998

Barwy: zółty-zielony-czerwony

Historia

Początki piłki ręcznej w Kobierzycach to okres początku lat dziewięćdziesiątych i związane jest nierozerwalnie z osobą założyciela, trenera i w ostatnim czasie kierownika drużyny Wojciecha Duczka.


Historia kobierzyckiej piłki ręcznej zaczęła się w 1992 roku, gdy Wojciech Duczek został nauczycielem wychowania fizycznego w kobierzyckiej szkole.


 „Właściwie nie było wtedy żadnej bazy sportowej. Mieliśmy tylko małe ziemne boisko z wylanymi betonem liniami do gry w piłkę ręczną. Coś trzeba było jednak robić na tych lekcjach i tak się zaczęła nasza przygoda z piłką ręczną”, wspominał po latach Wojciech Duczek w rozmowie z Polską Agencją Prasową.


Początkowo młode zawodniczki z Kobierzyc działały w ramach zajęć SKS w Szkole, później pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Duet” założonego w maju 1996 roku. W 1998 w zarejestrowano w Sądzie Stowarzyszenie Sportowe pod nazwą – Klub Piłki Ręcznej Gminy Kobierzyce, które zastąpiło UKS Duet. Pierwszym Prezesem KPR Gminy Kobierzyce został pan Jan Skowroński, a pierwszym wiceprezesem pan Zbigniew Dobrzański.


W roku 2000 KPR Gminy Kobierzyce odniósł swój pierwszy duży sukces – IV miejsce w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Żorach. Jak wspomina Wojciech Duczek, graliśmy wtedy przeciwko naszej byłej zawodniczce, a obecnie trenerce drużyn młodzieżowych, Beacie Skalskiej. Szkoleniowcem kobierzyckiej drużyny był wówczas pan Andrzej Dudkowski.


Już w pierwszym roczniku wychowanek KPR-u znalazła się znakomita zawodniczka, wieloletnia podpora zespołu pani Grażyna Janczak, dziś trenerka odnoszącego spektakularne sukcesy pierwszoligowego składu KPR Gminy Kobierzyce II.


Działalność szkoleniowa i wychowawcza oraz budowanie drużyny w oparciu o własne wychowanki stały się znakiem rozpoznawczym KPR Gminy Kobierzyce.


Od początku swego istnienia klub działa jako organizacja silnie związana z lokalną społecznością – wszystkie funkcje w zarządzie pełnione są społecznie.


W pierwszych latach swego funkcjonowania KPR Kobierzyce działał w bardzo trudnych warunkach, mając do dyspozycji jedynie niewielką halę w kobierzyckiej szkole. Z konieczności, część treningów odbywała się we wrocławskiej hali przy ul. Parkowej i hali AWF. Sytuacja poprawiła się wraz powstaniem hali sportowej w Jordanowie Śląskim, w której zespół występował przez kilka lat.


Prawdziwą rewolucję przyniosło oddanie do użytku wspaniałej hali Sportowo-Widowiskowej w Kobierzycach, w której swoją siedzibę ma dziś Klub.


W sezonie 2011/12, z inicjatywy i pod trenerską wodzą Renaty Jastrzębskiej, utworzono drużynę seniorską KPR Kobierzyce.


Seniorki KPR-u w trzecim sezonie uzyskały awans do I ligi, a po kolejnych trzech sezonach, już pod wodzą Tomasza Folgi i Andrzeja Dudkowskiego awansowały do ORLEN Superligi Kobiet, w której obecnie występują.


W Superlidze KPR Kobierzyce zadebiutował 3 września 2016 meczem, przegranym, przeciwko Pogoni Szczecin. W pierwszym sezonie Superligowym klub zajął 9. miejsce w tabeli. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W drugim awansował już na siódme, pokonując wiele utytułowanych, renomowanych zespołów. W swojej trzeciej superligowej kampanii kobierzyczanki uplasowały się na szóstej lokacie, a rok później sięgnęły po pierwszy w historii Klubu medal – brąz PGNiG Superligi kobiet. KPR rozgrywkach 2020/2021 poprawił ten wynik, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W poprzednim sezonie dołożył do swojego dorobku kolejny brązowy medal i historyczne trofeum – PGNiG Puchar Polski. W sezonie 2022/2023 trójkolorowe zdobyły trzeci brązowy medal, a także zadebiutowały na arenie międzynarodowej, biorąc udział w EHF European Cup. Finał sezonu 2023/2024 przyniósł kolejne wicemistrzostwo Polski.


Filarem działań KPR Gminy Kobierzyce pozostaje jednak nadal działalność szkoleniowa i wychowawcza. Wraz z dynamicznym rozwojem gminy Kobierzyce rozwinęły się sekcje dziecięce Klubu w nowych szkołach: w Wysokiej i w Tyńcu Małym. Najmłodsze zawodniczki ćwiczące pod okiem Małgorzaty Mączki rywalizują w kategorii dziewczynek, natomiast zespół Martyny Michalak, znakomitej zawodniczki, trenerki i wychowanki Klubu startuje w Dolnośląskiej Lidze Młodziczek. Starsze realizują swoją pasję pod wodzą Beaty Skalskiej (zespoły juniorskie) oraz Grażyny Janczak (zespół I-ligowy), byłych reprezentantek Klubu.


Aktywność ta możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, z których pierwszym i najważniejszym jest Gmina Kobierzyce.


Prezesem KPR-u Gminy Kobierzyce Sp. z o.o. jest pan Ryszard Pacholik. Zarząd tworzą: Jacek Blicharz, Włodzimierz Durawa, Michał Waluga, Marek Kotowicz, Marek Michoń oraz Jerzy Kiepura. Trenerem pierwszego składu jest Marcin Palica.


Zarząd Stowarzyszenia KPR Kobierzyce tworzą Szymon Bejmowicz - prezes, Jakub Dobrzyniecki - sekretarz oraz Sławomir Wnęk, Grażyna Janczak i Beata Skalska.


Nasze zawodniczki powoływane są do seniorskiej kadry narodowej, kadry narodowej B, a także młodzieżowych kadr Polski. Ponadto kobierzyczanki są także reprezentantkami kraju na arenie międzynarodowej w plażowej odmianie piłki ręcznej.


Więcej o historii klubu można przeczytać tutaj.

Informacje

Prezes: Ryszard Pacholik

mail: kprkobierzyce@interia.pl

kontakt dla dziennikarzy: Marta Trzeciakiewicz , martatrzeciakiewicz@kprkobierzyce.pl , tel. 664 997 663

Biuro prasowe

Sukcesy

II miejsce
w lidze (2x)

2024 2021

III miejsce
w lidze (3x)

2023 2022 2020

Puchar
Polski (1x)

2022