Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 25 sierpnia 2022

Szkolenie dla dziennikarzy ze zmian w przepisach gry w piłkę ręczną

Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superliga sp. z o.o. po raz drugi zaprosiły dziennikarzy i ekspertów telewizyjnych na szkolenie w ramach Elite 2023. Głównym tematem spotkania były najnowsze zmiany w przepisach gry w piłkę ręczną. Specjalne materiały przygotowane przez IHF oraz EHF dla sędziów ELITE 2023 zostały zaprezentowane dziennikarzom sportowym.

Szkolenie przeprowadzili Joanna Brehmer – delegat i wykładowca Światowej Federacji Piłki Ręcznej /IHF/ oraz Bartosz Leszczyński, międzynarodowy sędzia oraz twórca programu Elite 2023. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej Joanna Brehmer przedstawiła i szczegółowo omówiła cztery najnowsze zmiany:

– wprowadzenie piłki bez kleju,

– ograniczenie liczby podań przy grze pasywnej z sześciu do czterech,

– rzut w głowę bramkarza,

– wznowienie gry z koła o średnicy 4 metrów.

Trzy z wyżej wymienionych punktów będą obowiązywały od najbliższego sezonu wszystkie klasy rozgrywkowe w Polsce, począwszy od PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet do rozgrywek młodzieżowych. Nowatorski projekt piłki bez kleju nie narzuca klubom obowiązku korzystania z tego rozwiązania. Pani Delegat, która w ostatnich miesiącach uczestniczyła w Mistrzostwach Świata Kobiet U18 w Macedonii i U20 w Słowenii, przybliżyła efekty zmian i omówiła sytuacje sporne względem nowych przepisów.

W drugiej części Bartosz Leszczyński, za pomocą materiałów z programu Elite 2023, omówił szerzej wątki rzutu w głowę bramkarza, zachowania ostatniego obrońcy względem skrzydłowego oraz ocen sytuacji boiskowych w ostatniej minucie meczu. Doświadczony sędzia, wzorem Joanny Brehmer, przybliżył trenerom zmiany jakie zachodzą w zasadach gry w piłkę ręczną. Leszczyński zwracał również uwagę na ujednolicenie linii sędziowania, która będzie obowiązywać od zbliżającego się sezonu.

W trakcie trwających prezentacji uczestnicy szkolenia mogli zadawać prowadzącym pytania. Spotkanie wzorem pierwszej edycji przyjęło charakter dyskusji. W przyszłości Superliga sp. z o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce planują kolejne szkolenia.

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: