Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Bez kategorii
Dodano: 13 maja 2015

Święto piłki ręcznej w Lubinie. Pora na Final4 Pucharu Polski!

W najbliższy weekend Lubin będzie gospodarzem turnieju o PGNiG Pucharu Polski kobiet Final Four. W sobotnich parach półfinałowych KGHM Metraco Zagłębie Lubin zmierzy się z Pogonią Baltica Szczecina a nowo kreowany mistrz Polski, MKS Selgros Lublin zagra z obrońcą trofeum, Vistalem Gdynia. W niedziele zostaną rozegrane mecze o miejsca, w tym finał, który będzie transmitowany przez Polsat Sport.

Przedstawiamy sylwetki uczestników turnieju:

KGHM Metraco Zagłębie Lubin

Żeńska sekcja piłki ręcznej w Lubinie powstała w 1982 roku, a za jej założycieli uważa się: Franciszka Hawrysza, Jana Pawlaka oraz Henryka Kruglińskiego. Szczególnie ten ostatni przyczynił się do stworzenia podwalin pod późniejsze sukcesy kobiecego szczypiorniaka w Lubinie. Jego zaangażowanie w lubiński sport było tak ogromne, że po jego śmierci, MKS „Zagłębie” Lubin uczciło jego pamięć, organizując „Międzynarodowy Memoriał Henryka Kruglińskiego”. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

KOBIETY_plakat_B3

Na pierwszy sukces lubińskiego klubu czekaliśmy do 1995 roku, gdy podopieczne Romana Jezierskiego zdobyły pierwszy w historii klubu srebrny medal mistrzostw Polski. To osiągnięcie zapoczątkowało erę bardzo dobrych występów Zagłębia w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak na złoty krążek kibice musieli czekać aż do 2011 roku. To właśnie sezon 2010/2011 jest jak dotąd historycznym dla lubińskiego klubu, ponieważ podopieczne Bożeny Karkut zdobyły nie tylko mistrzostwo Polski, ale również drugi już w historii klubu Puchar Polski. Zwycięstwa w zmaganiach ligowych nie udało się jak dotąd powtórzyć, ale poza złotym medalem zawodniczki Zagłębia mogą się jeszcze pochwalić dziewięcioma tytułami wicemistrzowskimi, czterema brązowymi medalami, trzykrotną zdobyczą Pucharu Polski oraz grą w półfinałach Pucharu EHF i Pucharu Zdobywców Pucharów.

Kończący się sezon był dla Zagłębia specyficzny, ponieważ długo z kontuzją zmagała się jego liderka, Karolina Semeniuk-Olchawa. Taka sytuacja wymusiła na pozostałych zawodniczkach branie na swoje barki odpowiedzialności za grę. W imponujący sposób robiła to szczególnie Joanna Obrusiewicz, która z 191 bramkami została trzecią strzelczynią całej ligi w sezonie 2014/2015.

Trenerem drużyny KGHM Metraco Zagłębia Lubin, od 2000 roku, jest Bożena Karkut, która w latach 1981-1993, jako zawodniczka rozegrała 151 meczów w reprezentacji Polski. Warto podkreślić, że przez piętnaście lat pracy w lubińskim klubie zdobyła ona z nim aż jedenaście medali mistrzostw Polski.

MKS Selgros Lublin

MKS Selgros Lublin to najbardziej utytułowany klub żeńskiego szczypiorniaka w Polsce. Lublinianki pokonując kilka dni temu w finałach PGNiG Superligi Vistal Gdynia zdobyły już osiemnasty tytuł mistrzowski w ostatnich dwudziestu jeden latach. Lubelski klub ma w swoim dorobku również dziesięć Pucharów Polski oraz sukcesy o skali międzynarodowej – dwa ćwierćfinały Ligi Mistrzyń oraz zwycięstwo w Pucharze EHF, co jest największym sukcesem w historii polskiej klubowej kobiecej piłki ręcznej.

Liderką zespołu MKS-u Selgros Lublin jest z całą pewnością Dorota Małek, która barwy lubelskiego klubu reprezentuje od 2001 roku. Wywalczyła z nim 11 tytułów mistrza Polski dwa tytuły wicemistrzowskie oraz brązowy medal mistrzostw Polski (2012).

1431592366

Trenerem MKS-u Selgros Lublin jest Sabina Włodek – wychowanka GZKS-u Sośnica Gliwice, z którym zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w 1994 roku. Od 1995 była zawodniczką klubu Montex Lublin, zdobywając z tą drużyną osiem razy z rzędu mistrzostwo Polski (1996-2003). Po przekształceniach lubelskiego klubu występowała w kontynuujących jego tradycje zespołach Bystrzycy Lublin i SPR Lublin, zdobywając wicemistrzostwo Polski w 2004 (z Bystrzycą) i kolejne sześć tytułów mistrzowskich w latach 2005-2010 (z SPR). W 2005 została najskuteczniejszą zawodniczką ekstraklasy (184 bramki). W ostatnim sezonie w karierze sięgnęła po tytuł wicemistrzowski (2011), po czym została asystentką pierwszego trenera – Edwarda Jankowskiego, a od roku 2013 pierwszym szkoleniowcem zespołu z Lublina.

Vistal Gdynia

Vistal Gdynia kontynuuje tradycje Amatorskiego Klubu Sportowego, który powstał w 1990 roku. Drużyna z Pomorza w Superlidze występuje od sezonu 2007/2008, będąc od samego początku jednym z czołowych zespołów w rodzimej lidze. Największym sukcesem gdyńskiego zespołu jest mistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 2011/2012. Aktualnie Vistal Gdynia jest wicemistrzem Polski, a ponadto zajmował trzykrotnie trzecie miejsca. W sezonie 2009/2010 doszedł do półfinału Challenge Cup. Gdynianki to również obrończynie PGNiG Pucharu Polski, który zdobyły rok temu.

Trzon zespołu z Gdyni oparty jest na trzech doświadczonych zawodniczkach, które są doskonale uzupełniane przez młodzież. Właśnie dyspozycja Małgorzaty Gapskiej, Patrycji Kulwińskiej i Iwony Niedźwiedź ma kolosalny wpływ na osiągane przez drużynę wyniki.

1431592377

Szkoleniowcem Vistalu od tego sezonu jest kielczanin, Paweł Tetelewski, który jest byłym szczypiornistą Iskry i Vive Kielce oraz AZS AWF Biała Podlaska. Z kieleckim zespołem zdobył mistrzostwo Polski w 2003 roku. Potem został trenerem, prowadząc drużyny AZS Politechniki Świętokrzyskiej Kielce i KSS Kielce. Z tym ostatnim zespołem zajął siódme miejsce w PGNiG Superlidze Kobiet i dotarł do ćwierćfinału Challenge Cup.

SPR Pogoń Baltica Szczecin

SPR Pogoń Baltica Szczecin to tegoroczne objawienie europejskich parkietów. Podopieczne Adriana Struzika jako pierwszy polski klub dotarły do finału Challenge Cup, gdzie niestety musiały uznać wyższość francuskiego Union Mios Biganos-Begles. Ponadto szczecinianki w swojej historii mogą się pochwalić siedmioma medalami mistrzostw Polski. Trzykrotnie wygrywały rywalizację na polskich parkietach, a cztery razy były drugie. Trzeba jednak przyznać, że ostatni z nich Pogoń zdobyła w 1991 roku. Szczecinianki na swoim koncie mają również cztery Puchary Polski oraz trzecie miejsca wywalczone w tych rozgrywkach przed rokiem.

Ślub Kamili & Damiana

Najlepszą strzelczynią Pogoni Baltica Szczecin w tym sezonie jest Agata Cebula, która jak dotąd zdobyła w rozgrywkach ligowych 152 bramki, jednak bardzo ważną rolę w zespole odgrywają również dwie reprezentacyjne zawodniczki, obrotowa Monika Stachowska oraz rozgrywająca Małgorzata Stasiak.

Trenerem SPR-u Pogoń Baltica Szczecin jest Adrian Struzik, który do stycznia 2013 roku był szkoleniowcem w Vistalu Gdynia. Struzik wspólnie z klubem z zachodniopomorskiego doszedł do finału Challenge Cup oraz dwukrotnie awansował do półfinału Mistrzostw Polski. Ponadto w zeszłym sezonie zajął trzecie miejsce w PGNiG Pucharze Polski.

PROGRAM TURNIEJU:

półfinały – 16.05. (sobota)
16:00 KGHM Metraco Zagłębie Lubin – Pogoń Baltica Szczecin
18:30 MKS Selgros Lublin – Vistal Gdynia

finały – 17.05. (niedziela)
15:00 o 3. miejsce
17:30 o 1.miejsce (Polsat Sport)

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: