Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 17 kwietnia 2020

Pierwsze w historii Gladiatory PGNiG Superligi Kobiet przyznane!

Znamy zwyciężczynie historycznych Gladiatorów w PGNiG Superlidze Kobiet. Najwięcej nagród wędruje do rewelacji sezonu i brązowych medalistek z KPR-u Gminy Kobierzyce. Najlepszą zawodniczką okazała się Kinga Jakubowska, która zdobyła aż trzy tytuły. 

Gladiatory 2020 / PGNiG Superliga Kobiet

Mimo wcześniejszego zakończenia ligi, organizatorzy i eksperci byli zgodni, że taka liczba rozegranych meczów pozwoli wyłonić najbardziej wartościowe postacie PGNiG Superligi Kobiet. Do planowanego końca rozgrywek zabrakło jedynie 8 serii. Kapituły wybrała nominowanych w 9 kategoriach. W każdej z nich o zwycięstwie decydowały same zawodniczki i sztab szkoleniowy wszystkich klubów PGNiG Superligi Kobiet. Natomiast wyjątkową kategorią był Wybór Sezonu – gdzie nominowane były zawodniczki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Serii. A o zwycięstwie zdecydowali sami kibice. 

Najwięcej, bo aż 5, nagród przypadło brązowym medalistkom tego sezonu, drużynie KPR Gminy Kobierzyce. To wśród nich jest Zawodniczka Sezonu, Trener Sezonu, Boczna Rozgrywająca Sezonu, Królowa Strzelczyń i Odkrycie Sezonu. Niekwestionowaną zwyciężczynią plebiscytu jest Kinga Jakubowska. 20-letnia rozgrywająca wygrała w najważniejszej kategorii Zawodniczki Sezonu a także zgarnęła tytuł Bocznej Rozgrywającej Sezonu i Królowej Strzelczyń. Jakubowska to wychowanka KPR-u i prawdziwa gwiazda tamtejszej drużyny, z którą w ostatnim czasie przedłużyła kontrakt. Rozgrywająca zdobyła w minionym sezonie łącznie 143 bramki, przy imponującej średniej 7,52 goli w meczu. Znana jest z niesamowitego ciągu na bramkę, w sezonie oddała aż 243 rzuty, to o ponad 64 więcej niż druga w tym zestawieniu Magda Balsam.  

Sukces Jakubowskiej to duma dla Edyty Majdzińskiej, która zdobyła tytuł Trenera Sezonu. Edyta Majdzińska jest autorką największego sukcesu w historii KPR-u. Drużyna z dolnego śląską pierwszy raz sięgnęła po medal mistrzostw Polski. Potrafiła postawić się najsilniejszym drużynom PGNiG Superligi Kobiet, a w przypadku meczu z Zagłębiem Lubin, nawet odebrać im punkty. Przez cały sezon nie bała się stawiać na młode zawodniczki. To pod jej skrzydłami zadebiutowała w lidze Barbara Zima, która otrzymała tytuł Odkrycia Sezonu. 20-letnia bramkarka świetnie zaaklimatyzowała się w Kobierzycach i wykorzystała swój czas w 100%, czego efektem było pierwsze powołanie do pierwszej reprezentacji Polski.  

Dwie nagrody dla Bramkarki i Środkowej Sezonu pojadą do Lubina.  Najlepszą bramkarką okazała się Monika  Maliczkiewicz – to między innymi dzięki postawie Maliczkiewicz Metraco Zagłębie Lubin uchodzi za drużynę z najlepszą obroną w Superlidze. Zawodniczka świetnie potrafi ustawić się w bramce, zmuszając przeciwniczki do oddawania nienajlepszych rzutów.  Tytuł Środkowej Rozgrywającej Sezonu jest w rękach, etatowej reprezentantki Brazylii Patrici  Matieli. Środkowa nie tylko mądrze prowadzi grę i doskonale asystuje, ale również często sama kończy akcje, w tym sezonie zdobyła 44 bramki z 62% skutecznością. 

Po jednej nagrodzie otrzymują mistrzynie Polski MKS Perła LublinEurobud JKS Jarosław, Młyny Stoisław Koszalin i EKS Start Elbląg. Joanna Szarawaga z MKS-u Perły Lublin to Obrotowa Sezonu, w głosowaniu zawodniczek zdobyła aż 102 z 160 głosów. Reprezentantka Polski ma za sobą znakomity sezon i z roku na rok robi duże postępy. W tym sezonie była najlepszą zawodniczką MKS-u, zdobyła 68 bramek a jej skuteczność wyniosła 79%. Zawodniczką od „czarnej roboty” okazała się, kapitan Młynów Stoisław Koszalin, Adrianna Nowicka, która została Obrończynią Sezonu. Dla drużyny z Koszalina zakończony sezon to był prawdziwy roller-coster. Potrafiły wygrać z mistrzyniami Polski, żeby następnie przegrać z dużo niżej notowanymi przeciwniczkami. W takich sytuacjach doświadczenie i niezawodność Nowickiej było niezbędne. Z tego samego wniosku wyszli włodarze drużyny z Koszalina, którzy przedłużyli kontrakt z rozgrywającą.  

To był także sezon Magdy Balsam, która została Skrzydłową Sezonu. Zawodniczka Eurobudu JKS-u Jarosław, zdobyła w tym sezonie 132 bramki z 73% skutecznością. To drugi wynik w całej PGNiG Superlidze Kobiet. Skrzydłowa „rozbiła bank” rzucając w meczu z KPR-em Ruchem Chorzów 16 bramek i ustanawiając rekord sezonu. Talent zawodniczki dostrzegli w drużynie mistrzyń Polski, który Balsam będzie reprezentować w następnym sezonie.   

Wybór Sezonu, czyli wybór kibiców, to Aliona  Shupyk z  EKS Start Elbląg. Ukrainka, mimo kontuzji, rozegrała 17 meczów i zdobyła aż 110 bramek (66% skuteczności). Docenili to kibice, którzy na Shupyk oddali ponad 10 tys. głosów. To pierwszy sezon tej rozgrywającej w Elblągu, gdzie szybko stała się jedną z liderek swojej drużyny.  

Zwyciężczynie w poszczególnych kategoriach: 

Zawodniczka Sezonu:  

Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce  

Zawodniczka Sezonu – Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce / PGNiG Superliga Kobiet

Trener Sezonu:  

Edyta  Majdzińska  KPR Gminy Kobierzyce  

Trener Sezonu – Edyta Majdzińska KPR Gminy Kobierzyce / PGNiG Superliga Kobiet

Bramkarka Sezonu: 

Monika  Maliczkiewicz  Metraco Zagłębie Lubin   

Bramkarka Sezonu – Monika Maliczkiewicz Metraco Zagłębie Lubin / PGNiG Superliga Kobiet

Boczna Rozgrywająca Sezonu: 

Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce   

Boczna Rozrywająca Sezonu – Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce / PGNiG Superliga Kobiet

Środkowa Rozgrywająca Sezonu: 

Patricia  Matieli  Metraco Zagłębie Lubin  

Środkowa Rozgrywająca Sezonu – Patricia Matieli Metraco Zagłębie Lubin / PGNiG Superliga Kobiet

Obrotowa Sezonu: 

Joanna  Szarawaga  MKS Perła Lublin  

Obrotowa Sezonu – Joanna Szarawaga MKS Perła Lublin / PGNiG Superliga Kobiet

Skrzydłowa Sezonu:  

Magda Balsam  Eurobud  JKS Jarosław  

Skrzydłowa Sezonu – Magda Balsam Eurobud JKS Jarosław / PGNiG Superliga Kobiet

Obrończyni Sezonu:  

Adrianna Nowicka Młyny  Stoisław  Koszalin   

Obrończyni Sezonu – Adrianna Nowicka Młyny Stoisław Koszalin / PGNiG Superliga Kobiet

Odkrycie Sezonu (do 23 lat): 

Barbara Zima KPR Gminy Kobierzyce  

Odkrycie Sezonu – Barbara Zima KPR Gminy Kobierzyce / PGNiG Superliga Kobiet

Wybór Sezonu: 

Aliona  Shupyk  EKS Start Elbląg   

Wybór Sezonu – Aliona Shupyk EKS Start Elbląg / PGNiG Superliga Kobiet

Królowa Strzelczyń: 

Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce  

Królowa Strzelczyń – Kinga Jakubowska KPR Gminy Kobierzyce / PGNiG Superliga Kobiet

W skład kapituły tegorocznej edycji weszli: 

Paweł Kotwica  Polska Press Grupa, Iwona Niedźwiedź  ekspert telewizyjny, Michał Pomorski  zobacz.tv /Handball Polska, Małgorzata  Boluk  Sportowe Fakty WP, Piotr Wesołowski  Przegląd Sportowy, Sylwia Michałowska  TVP Sport, Marek Skorupski Handball Polska. 

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: