-:-

Dodano: 29 maja 2022

KPR Kobierzyce z Pucharem Polski

KPR Gminy Kobierzyce w finale rozgrywek o PGNiG Puchar Polski pokonały MKS Zagłębie Lubin, i po raz pierwszy w historii klubu sięgnęły po to trofeum. W finale rozegranym w Gnieźnie pokonały obrończynie trofeum MKS Zagłębie Lubin 23:21 (14:8).

2022.05.28 Gniezno Pilka reczna Final Puchar Polski MKS Zaglebie Lubin – KPR Kobierzyce N/Z radosc dekoracja KPR Gminy Kobierzyce wygrywa Puchar Polski Foto Pawel Andrachiewicz / PressFocus 2022.05.28 Gniezno Handball Final Polish Cup MKS Zaglebie Lubin – KPR Kobierzyce radosc dekoracja KPR Gminy Kobierzyce wygrywa Puchar Polski Photo Pawel Andrachiewicz / PressFocus

Gniezno po raz trzeci z rzędu gościło finalistki Pucharu Polski. W dwóch poprzednich edycjach triumfowało Zagłębie, które tym razem nie powtórzyło sukcesu i nie zdobyło podwójnej korony. Faworytem meczu były bez wątpienia Miedziowe. Aktualne mistrzynie Polski w tegorocznym sezonie ligowym nie przegrały w derbach Dolnego Śląska z KPR-em Gminy Kobierzyce  ani razu. Jednak 28. maja w hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie faworytki na tle debiutantek wypadły znacznie poniżej swoich możliwości.

W 7. minucie jeszcze był remis /2:2/. Chwilę później na ławce kar usiadła Karolina Kochaniak-Sala, a podopieczne Edyty Majdzińskiej dobrze wykorzystały grę w przewadze liczebnej. Dodatkowo w bramce KPR świetnie spisywała się Beata Kowalczyk, która skutecznie powstrzymywała rywalki. „Kowal” w pierwszej połowie obroniła dwa rzuty karne, a jej koleżanki z pola grały skutecznie zarówno w kontrataku jak i w ataku pozycyjnym. Dobre zawody rozgrywała Natalia Janas, a po golu Marioli Wiertelak było już 8:3 dla zespołu Edyty Majdzińskiej.

Miedziowym nie pomógł czas wzięty przez Bożenę Karkut. Choć pierwszą akcję po time oucie Patricia Matieli zamieniła na bramkę, to w kolejnych lubinianki ponownie miały problem ze skutecznością. Tymczasem po akcjach Karoliny Wicik i Wiertelak „Kobierki” powiększyły przewagę do sześciu trafień. Liczna grupa fanów Zagłębia liczyła na metamorfozę swojej drużyny po przerwie, tak się jednak nie stało. KPR już na początku drugiej odsłony zwiększył prowadzenie (16:8). Trenerka Bożena Karkut była zmuszona ponownie zaprosić swoje zawodniczki na 60 sekundową pogawędkę.

Potem w grze obu zespołów wkradło się nieco chaosu, ale przewaga KPR wciąż była bezpieczna. Lubinianki do ostatnich minut szukały swoich szans, ale trafiały na przeszkody. W 47.minucie za brutalny faul czerwoną kartkę ujrzała Jovana Milojevic. Emocji kibicom w Gnieźnie dostarczyła dopiero końcówka spotkania. Na dwie minuty przed końcem, Zagłębie po karnym Anety Łabudy zmniejszyło straty do trzech goli (23:20). Po chwili czerwony kartonik ujrzała Natalia Janas, ale wykluczenie skrzydłowej nie miało wpływu na dalsze losy spotkania. KPR utrzymał prowadzenie do ostatniej minuty i zasłużenie cieszył się z pierwszego trofeum w historii.

MVP finału PGNiG Pucharu Polski wybrano bramkarkę KPR-u Gminy Kobierzyce Beatę Kowalczyk.

KPR Gminy Kobierzyce – Zagłębie Lubin 23:21 (14:8)

KPR Gminy Kobierzyce: Beata Kowalczyk, Barbara Zima – Aleksandra Olek, Paulina Ilnicka, Aleksandra Tomczyk 5, Małgorzata Buklarewicz 1, Natalia Janas 5, Mariola Wiertelak 2, Patrycja Kozioł, Zuzanna Ważna 3, Zorica Despodovska 2, Alona Szupyk, Karolina Wicik 4, Vitoria Macedo 1.

MKS Zagłębie Lubin: Monika Maliczkiewicz, Moniaka Wąż – Aneta Łabuda 6, Kinga Grzyb 1, Malwina Hartman, Adrianna Górna 2, Joanna Drabik 2, Emilia Galińska 3, Daria Zawistowska, Karolina Kochaniak-Sala 3, Patricia Machado Matieli 3, Patrycja Noga, Patrycja Świerżewska, Jovana Milojevic 1.