Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.
Kup bilet

Aktualności

Dodano: 22 maja 2024

Gladiatory ORLEN Superligi Kobiet: poznaj zwyciężczynie

Poznaliśmy szczypiornistki, które w trakcie sezonu 2023/2024 zaprezentowały się najlepiej. W ich ręce powędrowały Gladiatory, czyli prestiżowe nagrody ORLEN Superligi Kobiet. 

Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepsze szczypiornistki, które otrzymały nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwyciężczyń wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali kibice (40% wagi głosów) oraz same zawodniczki i sztaby szkoleniowe klubów ORLEN Superligi Kobiet (60% wagi głosów). Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowane były w niej szczypiornistki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Tygodnia. Tu o zwycięstwie zdecydowali wyłącznie kibice. Gladiator dla królowej strzelczyń trafił do zawodniczki, która w trakcie sezonu rzuciła najwięcej bramek. 

Najwięcej Gladiatorów trafiło do Lubina  

Aż pięć statuetek padło łupem reprezentantek KGHM Zagłębia Lubin. W najbardziej prestiżowej kategorii, czyli Zawodniczka Sezonu, po raz 3 z rzędu zwyciężyła Karolina Kochaniak-Sala. Doświadczona rozgrywająca była motorem napędowym Miedziowych w drodze po 4. tytuł Mistrzyń Polski ORLEN Superligi Kobiet z rzędu. Kochaniak-Sala rozegrała kolejny świetny sezon. Końcówki nie może jednak zaliczyć do udanych. Zawodniczka w kwietniu doznała dotkliwej kontuzji, podczas meczu Reprezentacji Polski i do końca sezonu nie wróciła już na parkiet. Niemniej jej fenomenalna forma w pierwszych miesiącach sezonu została doceniona przez głosujących. 

Skrzydłową Sezonu została Daria Michalak, dla której sezon 2023/2024 w ORLEN Superlidze Kobiet jest najlepszym w jej dotychczasowej karierze. Zawodniczka imponuje przygotowaniem fizycznym, dynamiką oraz efektownymi akcjami ze skrzydła. Michalak świetnie spisywała się nie tylko w ataku, ale też obronie w której skutecznie wspierała swoje koleżanki. 

Po raz piąty Środkową Rozgrywającą Sezonu została Patricia Matieli. Reprezentantka Brazylii imponowała finezją i lekkością gry. Zawodniczka „Miedziowych” nie tylko potrafi rzucać efektowne bramki, ale również doskonale asystuje i czyta grę. 

KGHM Zagłębie Lubin to zespół, który w trakcie zakończonego właśnie sezonu, był drużyną, która straciła najmniej bramek. Duża w tym zasługa Joanny Drabik, która odebrała Gladiatora w kategorii Obrończyni Sezonu. Drabik od lat jest czołową defensorką zespołu z Lubina. 

Odkryciem Sezonu (zawodniczka do 23 lat) została Daria Przywara, która przyszła do Zagłębia z pierwszoligowej wówczas Arki Gdynia. Przywara bez kompleksów odnalazła się w zespole Mistrzyń Polski, notując przy tym świetne występy, m.in. rzuciła 12 bramek podczas spotkania z MKS FunFloor Lublin oraz godnie zastąpiła kontuzjowaną Karolinę Kochaniak-Salę. 

4 statuetki pojechały do Gniezna

Solidną formę przez cały sezon prezentował MKS Urbis Gniezno, który kończy zmagania na 4. pozycji w tabeli ORLEN Superligi Kobiet. W tym miejscu warto wspomnieć, że to dopiero drugi sezon gnieźnianek na superligowych parkietach (poprzedni sezon zakończyły na 8. pozycji w lidze). Popularne „Pszczółki” pokazały w tym sezonie, że potrafią boleśnie ukąsić swoje rywalki. 

Duża w tym zasługa Roberta Popka, który jako sternik MKS-u, świetnie poukładał grę w swojej drużynie, z powodzeniem wprowadzając do niej przed sezonem nowe zawodniczki. Popek został nagrodzony statuetką w kategorii Trener Sezonu. 

Najjaśniejszą postacią gnieźnieńskiego zespołu była bez wątpienia Malwina Hartman, która jako jedyna w tegorocznym plebiscycie może poszczycić się zdobyciem dwóch Gladiatorów. Hartman została Boczną Rozgrywającą Sezonu oraz Królową Strzelczyń, notując w całym sezonie imponujące 149 bramek. To była dla Hartman przełomowa kampania, w której dostała o wiele więcej szans na grę. Przełożyło się to nie tylko na dużą ilość zdobytych bramek, ale zanotowanych asyst. 

W kategorii Wybór Sezonu triumfowała Aleksandra Hypka, dla której był to pierwszy sezon w barwach MKS-u Urbis Gniezno. Hypka w sezonie 2023/2024, dzięki swoim spektakularnym interwencjom, została dwukrotnie wybrana do tytułu Zawodniczki Tygodnia. Młoda bramkarka była pewnym punktem w gnieźnieńskiej bramce, a jej interwencje przyczyniły się do historycznego, 4. miejsca zespołu w ORLEN Superlidze Kobiet. 

2 Gladiatory dla Handball JKS Jarosław 

Bramkarką Sezonu została Weronika Kordowiecka, która, dzięki swoim fenomenalnym interwencjom, potrafiła w pojedynkę zmieniać losy spotkań na korzyść zespołu z Jarosławia. Bramkarka była filarem swojej drużyny, wielokrotnie ratując go z opresji w kluczowych sytuacjach. 

Pani Kapitan Handball JKS-u, Sylwia Matuszczyk otrzymała statuetkę w kategorii Obrotowa Sezonu. W zakończonym sezonie Matuszczyk wniosła do zespołu dużą jakość, spokój i doświadczenie. Obrotowa świetnia ustawiała się na kole, notując 97 bramek, przy skuteczności sięgającej aż 76%. W Jarosławiu z pewnością będzie jej brakować, ponieważ w kolejnym sezonie Matuszczyk zobaczymy w biało-zielonych barwach. Zawodniczka zdecydowała się na powrót do MKS FunFloor Lublin. 

Lista zwyciężczyń plebiscytu Gladiatory 2023/2024

Odkrycie Sezonu (zawodniczka do 23 lat)

Daria Przywara (KGHM Zagłębie Lubin)

Obrończyni Sezonu

Joanna Drabik (KGHM Zagłębie Lubin)

Skrzydłowa Sezonu

Daria Michalak (KGHM Zagłębie Lubin)

Obrotowa Sezonu

Sylwia Matuszczyk (Handball JKS Jarosław)

Środkowa Rozgrywająca Sezonu

Patricia Matieli (KGHM Zagłębie Lubin)

Boczna Rozgrywająca Sezonu 

Malwina Hartman (MKS URBIS Gniezno)

Bramkarka Sezonu

Weronika Kordowiecka (Handball JKS Jarosław)

Trener Sezonu

Robert Popek (MKS URBIS Gniezno)

Zawodniczka Sezonu

Karolina Kochaniak-Sala (KGHM Zagłębie Lubin)

Wybór Sezonu

Aleksandra Hypka (MKS URBIS Gniezno)

Królowa strzelczyń 

Malwina Hartman (MKS URBIS Gniezno)

Runda zasadnicza

M Drużyna M P

Przeczytaj jeszcze: