Czas do najbliższego meczu odlicza

DD D H H M M S S
-:-
Już wkrótce mecz w Twojej okolicy. Kibicuj z trybun 12 maja w Mielcu.

Start Elbląg

Debiut w Superlidze: 1991
eksstart.pl/

Rok założenia: 1959

Barwy: niebiesko-biało-czerwone

Mistrzostwa ligi: 2 razy, ostatnio w 1992r

Historia

Niewiele źródeł faktograficznych pozostało z czasów gdy w Elblągu rozpoczęła się era kobiecej piłki ręcznej. Jedno nie ulega wątpliwości -pierwsza żeńska drużyna piłkarek ręcznych powstała w 1953 roku a jej zawodniczki rekrutowały się przede wszystkim z uczennic Technikum Ekonomicznego. Zespół występował wtedy pod nazwą SKS TE Elbląg. Początki były amatorskie a głównym sponsorem uczestnictwa drużyny w rozgrywkach na szczeblu województwa gdańskiego była szkoła i jej Komitet Rodzicielski. Społecznym trenerem zespołu był Mieczysław Pleśniak który pracował jako nauczyciel w Technikum Budowy Maszyn gdzie dziewczyny trenowały korzystając z sali sportowej TBM i przyszkolnego boiska.

W połowie 1968 r. w Elbląskim Klubie Sportowym Start utworzono drużynę piłkarek ręcznych seniorek, które zgłoszono do rozgrywek w północnej grupie ligi międzywojewódzkiej. Początki były trudne ale Elblążanki potwierdziły drzemiący w nich potencjał, w roku 1969 walczyły w II lidze. Trener Lech Walczak wypowiedział się o możliwościach gry dziewczyn w I lidze:

„Ten zespół nie reprezentuje jeszcze poziomu I ligowego. Drużynę należy wzmocnić maturzystkami kończącymi karierę w juniorkach MKS Truso a wtedy, po jeszcze jednym sezonie w II lidze, awans stanie się realny i celowy” Start jednak zajął II miejsce ustępując miejsca szczypiornistkom Energetyka Poznań.

Dopiero w sezonie 1988-1989 awans do I ligi wywalczyły zawodniczki Startu pod wodzą trenera Cieplińskiego a kadry Startu tworzyły: Izabela Baranowska, Wiesława Smorczewska, Dorota Sniadała, Anna Chodorowska, Małgorzata Dulęba, Iwona Gołuńska, Wioletta Luberecka, Beata Macioszek, Dorota Matus, Katarzyna Mrozińska, Anna Stryjewska, Ewa Szeląg kpt., Ewa Szukiel, Dorota Szulc, Mariola Wieczorek, Elżbieta Walor i Ewa Wiśniewska.

Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej drużyna uzyskała w sezonie 1990-91 pod wodzą Jerzego Cieplińskiego i od razu zdobyła srebrne medale. Natomiast od marca 1991 r. przywrócono nazwę Elbląski Klub Sportowy START.

Srebrny medal EKS STARTU oznaczał prawo gry w europejskim Pucharze Zdobywców Pucharów. Piłkarki zapłaciły frycowe, ponieważ wylosowały uznane w Europie duński FC Ikast i chociaż w pierwszym meczu pokonały rywalki 28:20 to dunki w rewanżu odrobiły straty wygrywając 26:15 i wyeliminowały START z dalszych rozgrywek. Ta lekcja pokory zmobilizowała drużynę, która po raz pierwszy w historii miasta zdobyła tytuł Mistrza Polski. Elbląskie złotka grały w składzie: Izabela Kowalewska, Elżbieta Modrzyńska, Wiesława Smorczewska, Anna Apanowicz, Izabela Czapko, Małgorzata Dulęba, Anna Ejsmont, Anna Garwacka, Agnieszka Holak, Aleksandra Kownacka, Jolanta Lebiedź, Hanna Margol, Beata Rycke, Marlena Surmacka, Ewa Szeląg kpt., Katarzyna Szklarczuk i Ewa Wiśniewska.

W sezonie 1992/93 mistrzynie Polski reprezentowały kraj w europejskim Pucharze Mistrzów Klubowych osiągając fazę ćwierćfinałów. W lidze nie udało się elblążankom obronić tytułu mistrza Polski, zdobyły brązowe medale ale była jeszcze jedna feta EKS START Elbląg wywalczył Puchar Polski pokonując w finale Zagłębie Lubin.

Od 27 maja 1993 roku klub funkcjonował pod nazwą KS EB START Elbląg i od razu, na początku swojej sportowej drogi w sezonie 1993/94 drużyna pod wodzą nowego szkoleniowca Jerzego Ringwelskiego ustrzeliła dublet i chlubiła się podwójną koroną.

W kolejnych latach drużyna Startu zdobywała, w sezonie 1996/1997 srebrny medal mistrzostw Polski i  brązowy medal mistrzostw Polski w sezonie 1997/1998 kiedy to obowiązki trenera przejął Stanisław Mijas. Sezon 1998/1999 to także brązowy medal mistrzostw Polski oraz Puchar Polski wywalczony w Gliwicach po zwycięstwie nad Zagłębiem Lubin i Piotrcovią Piotrków Trybunalski. W siódemce sezonu 1998/1999 „Przeglądu Sportowego” wytypowanej przez szkoleniowców i działaczy oraz dziennikarzy na pozycji kołowej wybrano Katarzynę Szklarczuk z elbląskiego klubu.1999/2000 to znowu brązowy medal mistrzostw Polski a najskuteczniejszą w jej szeregach była Aleksandra Pawelska, zdobywczyni 186 bramek.

Następne lata elbląskiego Startu to udział w finale Pucharu Polski w 2005 roku i II miejsce, zmiana nazwy drużyny z EB Start Elbląg na KS START Elbląg i udział drużyny w ekstraklasie. W sezonie 2010/2011 bezpośrednie zaplecze zespołu seniorek stanowiła drużyna rezerw oparta na złotych medalistkach Mistrzostw Polski Juniorek z 2010 roku. Zawodniczki, które stanowiły kadrę zespołu MKS Truso Elbląg, utworzyły drużynę rezerw Startu, występującą w I lidze pod okiem trener Justyny Stelina.

Bardzo dobry okres dla drużyny to sezony 2014/15 i 2015/16  to IV miejsce w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet oraz udział w europejskim puchache Challenge CUP. W 2015 roku EKS START Elbląg dotarł do półfinałów, w którym lepsza okazała się hiszpańska Rocasa Gran Canaria. W roku 2016 nastąpiła zmiana nazwy drużyny na KRAM START Elbląg i w tym okresie, po 17 latach oczekiwań drużyna KRAM START Elbląg, w sezonie 2016/2017 stanęła na podium pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski, II miejsce w PGNiG Pucharze Polski oraz dotarła do ćwierćfinałów Challenge CUP. Osiągnięty wynik uprawniał drużynę do gry w europejskich pucharach. w którym uległy czeskiej DHC Sokol Poruba.

W 2018 roku przywrócono nazwę drużyny EKS START Elbląg, przygotowując ją do rozgrywek w lidze zawodowej kobiet w sezonie 2019/2020.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że przez kilkadziesiąt lat istnienia Klubu drużyna grała zawsze
w najwyższej klasie rozgrywek piłki ręcznej kobiet w Polsce, jako jedyna w mieście Elblągu
i województwie warmińsko-mazurskim..

Prezes klubu: Miłosz Kulawiak